Apple kan vara på väg att öppna iPhone för fler sätt att casta ljud och video än bara AirPlay. Enligt en ny rapport väntas iOS 27 få stöd för tredjepartslösningar som Google Cast inom EU, som en följd av kraven i Digital Markets Act, DMA. Det skulle i så fall innebära att iPhone-användare i Europa kan få ett betydligt friare val när de vill skicka innehåll till tv-apparater, högtalare och andra kompatibla enheter.  

Det här är intressant av flera skäl. För det första skulle det vara ännu ett tydligt tecken på hur EU:s lagstiftning fortsätter att pressa Apple att öppna upp sitt tidigare ganska stängda ekosystem. EU-kommissionen har redan slagit fast att Apple, inom ramen för DMA, måste ge tredjepartsutvecklare effektiv interoperabilitet med funktioner som styrs av iOS och iPadOS. Det handlar alltså inte bara om appar och appbutiker, utan också om djupare systemfunktioner som påverkar hur hårdvara och tjänster fungerar tillsammans.  

Det nya i den här rapporten är att casting nu pekas ut som ett konkret område där Apple kan behöva släppa in alternativ till AirPlay. Enligt uppgifterna ska iOS 27 ge stöd för tredjepartsprotokoll på systemnivå, där Google Cast nämns som det tydligaste exemplet. Om det stämmer skulle användare i EU kunna välja en annan standard än AirPlay som standardlösning för att skicka ljud och video från sin iPhone.  

För svenska användare kan det här bli mer relevant än det kanske först låter. Många hem har redan en blandning av Apple-produkter, Google TV, Chromecast-enheter, Android-baserade tv-apparater och högtalare från olika tillverkare. I dag är upplevelsen ofta bäst om man håller sig helt inom ett och samma ekosystem. Med ett mer öppet iOS skulle iPhone kunna bli smidigare även i hem där Apple inte längre är ensam kung på teknikfronten.  

Samtidigt är det viktigt att hålla isär bekräftad information och rapportuppgifter. Det här är ännu inte något Apple officiellt har presenterat. Rapporteringen bygger på uppgifter som The Verge återger från Bloombergs Mark Gurman, vilket gör att nyheten känns trovärdig men fortfarande inte formellt bekräftad av Apple. Det betyder också att detaljer kan ändras innan iOS 27 faktiskt visas upp eller lanseras.  

Om det blir verklighet kan det ändå vara en ganska stor förändring i vardagen. AirPlay har länge varit en självklar del av Apples sätt att knyta ihop iPhone, iPad, Apple TV och högtalare. Att släppa in Google Cast och andra alternativ på riktigt skulle markera ännu ett steg bort från den helt slutna modellen. För användarna kan det i bästa fall betyda mer frihet, bättre kompatibilitet och färre frustrerande teknikgränser mellan olika märken.

Källor: The Verge, 9to5Mac, EU om interoperabilitet under DMA, Apple om DMA i EU

Bild: AI

Kommentera