Apple fortsätter att växa. I kvartalsrapporten den 2 november redovisade företaget en omsättning på 114,5 miljarder dollar för sitt fjärde kvartal i räkenskapsåret 2026, som avslutades den 26 september. Det är 12 procent mer än motsvarande period året innan och ett nytt rekord för ett septemberkvartal.
Iphoneförsäljningen slog rekord för perioden, samtidigt som tjänsteverksamheten nådde en ny högstanivå. Vinsten per aktie blev 2,10 dollar, en ökning med 14 procent jämfört med året före.
Minnespriser påverkar lönsamheten
Bakom de starka försäljningssiffrorna finns en tydlig kostnadsutmaning. Under kvartalet låg Apples bruttomarginal på 47,9 procent, delvis hjälpt av återbetalningar av tullavgifter.
Under företagets resultatgenomgång pekade Apple på stigande minneskostnader som en viktig anledning till marginalpressen. För kvartalet som slutar i december räknar företaget med en bruttomarginal på 45–46 procent. Även kostnader i samband med utrullningen av nya Siri-funktioner väntas påverka.
Apple väntar sig samtidigt att omsättningen för decemberkvartalet växer med 7–10 procent jämfört med föregående år, vilket enligt bolaget skulle kunna göra det till dess största kvartal hittills.
Vad betyder det för svenska köpare?
Dyrare komponenter kan på sikt påverka produktpriser, men det går inte att dra slutsatsen att Apple nu har aviserat nya svenska prishöjningar utifrån kvartalsrapporten. Företaget har inte lämnat något sådant besked i samband med resultatet.
Det som är bekräftat är alltså två saker: Apple säljer mer än tidigare, och högre kostnader för bland annat minne väntas pressa marginalerna framöver.





