USA:s president Donald Trump vill byta namn på artificiell intelligens. I ett inlägg på Truth Social den 27 oktober kritiserade han beteckningen AI, som han anser vara missvisande, och förespråkade i stället SI – en förkortning av *Super Intelligence*.
Trump ifrågasatte varför The Wall Street Journal fortfarande använder AI och hävdade att praktiskt taget alla andra redan använder SI, eller snart kommer att göra det. Han skrev också att termen AI inom kort officiellt ska förbjudas i relevanta dokument och andra sammanhang, enligt Reuters.
Det handlar än så länge om ett uttalat förslag. Reuters rapporterar inte att något sådant förbud redan har införts.
Problemet med namnbytet är att orden inte betyder samma sak. Artificiell intelligens är ett samlingsbegrepp för dagens AI-teknik. Superintelligens används däremot ofta för en hypotetisk intelligens som överträffar människans förmåga på bred front. Att kalla dagens AI för superintelligens riskerar därför att skapa förvirring.
Min bedömning
Det är svårt att se vad det här namnbytet egentligen skulle tillföra. AI är ett etablerat begrepp världen över, medan superintelligens redan betyder något annat. Att försöka döpa om en hel teknik för att man personligen föredrar ett annat ord känns mer som ett försök att sätta sin egen prägel på utvecklingen än att faktiskt bidra till den. Tekniken blir knappast bättre för att den får ett nytt namn.





