OpenAI, Google, Meta och Anthropic kallas till Vita huset om AI-säkerhet

Minimalistisk illustration av Vita huset med logotyper för OpenAI, Google, Meta och Anthropic framför byggnaden.AI-bild

Representanter från några av världens största AI-företag väntas samlas i Vita huset för samtal om hur framtidens AI-modeller ska testas och göras säkrare innan de släpps till allmänheten.

Enligt Reuters har Vita huset bjudit in representanter från OpenAI, Google, Meta och Anthropic för att diskutera ett nytt ramverk för frivilliga säkerhetstester av avancerade AI-modeller.

Mötet är en del av den amerikanska regeringens arbete med att minska riskerna med allt kraftfullare AI-system. Fokus ligger bland annat på hur modeller ska utvärderas innan de används i stor skala och hur företag kan identifiera säkerhetsproblem i ett tidigt skede.

Frivilliga tester i fokus

Det föreslagna ramverket bygger på frivilliga tester snarare än ny lagstiftning. Företagen ska bland annat kunna genomföra standardiserade säkerhetsgranskningar och dela resultat med myndigheter innan nya modeller lanseras.

Syftet är att skapa gemensamma riktlinjer för hur avancerade AI-system kan utvecklas på ett mer ansvarsfullt sätt, samtidigt som innovationen inte bromsas.

AI blir en allt större säkerhetsfråga

Utvecklingen av generativ AI har gått snabbt de senaste åren, och samtidigt har oron ökat för hur tekniken kan användas för exempelvis cyberattacker, bedrägerier och desinformation.

Samtalen i Vita huset visar att AI-säkerhet fortsätter att vara en högt prioriterad fråga i USA, där myndigheter och teknikföretag nu försöker hitta gemensamma arbetssätt för att minska riskerna i takt med att modellerna blir allt mer avancerade.