OpenAI har släppt Images 2.6 i ChatGPT, Codex och sitt API. Enligt företaget går det nu 50 procent snabbare att generera bilder än tidigare. Modellen ska också vara bättre på att bevara detaljer när samma bild redigeras flera gånger – exempelvis en persons kläder eller en produkts utseende när bakgrunden ändras.
En av de tydligaste nyheterna är stöd för animerade GIF-filer. Användaren kan be ChatGPT skapa en kort, loopande animation eller utgå från en egen skiss. Funktionen håller på att rullas ut, vilket innebär att den inte nödvändigtvis syns för alla användare samtidigt.
I videon nedan från OpenAI:s officiella YouTube-kanal visas en demonstration.
[video url="https://www.youtube.com/watch?v=bJldMYfRvMQ"]
Snabbare modeller för utvecklare
I API:et introduceras två varianter: GPT-Image-2.6 Flare för snabbare bildgenerering och GPT-Image-2.6 Sunburst för uppgifter som kräver mer detaljrikedom och konsekvens mellan redigeringar. OpenAI uppger att Flare i vissa lågkvalitetslägen kan skapa en bild på så lite som sex sekunder. Utvecklare får även nya inställningar för hur mycket arbete modellen ska lägga på en bild, samt stöd för SVG-export.
ChatGPT får dessutom stöd för sparade referensbilder, så att till exempel ett foto på ett husdjur kan återanvändas i senare konversationer utan en ny uppladdning.
Images 2.6 uppges vara tillgänglig globalt i ChatGPT och Codex för alla abonnemangsnivåer. De nya GIF-funktionerna rullas däremot ut stegvis.
Uppgifterna om hastighet och bildkvalitet kommer från OpenAI. Vi har inte gjort något eget jämförande test av modellen.




