CERN och Mistral vill bygga AI för partikelfysik

LHC-tunneln vid CERN, sektor 3–4. Arkivfoto från 2009.

CERN och Mistral har skrivit under en avsiktsförklaring om ett forskningssamarbete. Målet är en AI-modell som tränas på miljarder simulerade partikelkollisioner och kan hjälpa forskare att hitta oväntade signaler.

Samarbetet presenterades den 15 oktober. CERN bidrar med kunskap om partikelfysik och vetenskapliga data, medan franska Mistral tillför erfarenhet av att träna stora AI-modeller.

Planen är en gemensam grundmodell, beskriven som en Large Physics Model, för flera arbetsuppgifter. Den ska bland annat kunna återskapa kollisioner, identifiera partiklar och utvärdera framtida detektorer. Träningsmaterialet ska bestå av simulerade protonkollisioner från partikelacceleratorn LHC.

Maskininlärning används redan i analyserna. Det nya är ambitionen att samla flera uppgifter i en modell, i stället för en kedja av specialiserade algoritmer.

CERN vill att arbetet ska komma hela fysikforskarvärlden till nytta. Men beskedet gäller ett planerat samarbete, inte en färdig modell eller en ny vetenskaplig upptäckt. Något lanseringsdatum anges inte.