Anthropic planerar att spendera 45 miljarder dollar på att hyra AI-datorkraft från Nscale under de kommande sex åren. Det uppger Reuters med hänvisning till en källa med insyn i affären, som först rapporterades av Bloomberg.
Kapaciteten ska komma från Nscales datacenter i West Virginia och motsvara omkring 460 megawatt. Anläggningen ska använda Nvidias kommande Vera Rubin-plattform för att leverera den beräkningskraft Anthropic behöver för sina AI-tjänster.
Siffran säger en hel del om hur snabbt kostnaderna för avancerad AI skenar. Det handlar inte längre bara om att köpa grafikkort eller träna en enskild modell, utan om fleråriga avtal för hela datacenterkapaciteter.
Anthropic har inte kommenterat uppgifterna. Bolaget expanderar samtidigt kraftigt och behöver allt mer beräkningskraft till tjänster som Claude och Claude Code. Affären är därför ännu ett tydligt tecken på att kampen om framtidens AI inte bara avgörs av vem som bygger bäst modeller, utan också av vem som kan säkra tillgång till enorma mängder el, datacenter och chip.

